Jdi na obsah Jdi na menu
 


VLASTNÍ JMÉNO:  Curtis Jackson

DATUM A MÍSTO NAROZENÍ:  6.7.1976, New York, USA

VÝŠKA:  183cm

STAV:  svobodný, 1dítě

ZVLÁŠTNÍ ZNAMENÍ:  po atentátu z roku 2000, kdy jen o vlásek unikl smrti, mu na těle zůstaly jizvy po devíti kulkách

CO ŘEKL O:

...JA RULEOVI:  "O Ja Rulea nikdo nestojí, v N.Y. po něm neštěkne ani pes. Na co si hraje? A ten jeho formát! Ani rap, ani hip hop! Nemůžeš sedět na dvou židlích najednou! Je mi jasný, že by ten bastard moc rád prodával tolik desek jako já, ale má smůlu. Vždytˇ neví co chce!"

...SVOBODĚ:  "Nemám rád autority, úřady a podobně. Nesnáším, když mi někdo říká, co mám dělat. Pokud k dotyčnýmu necítím respekt, neposlouchám ho. Můj management není vyjímkou."

..EMINEMOVI:  "Eminem má talent přímo od Boha. Podle mě je to největší umělec všech dob. Muzika je prostě jeho život."

CO BYSTE O NĚM MĚLY VĚDĚT:

- V osmi letech byl svědkem vraždy vlastní matky.

- Vychovala ho babička.

- Jako teenager ujížděl na hazardních hrách.

- Původně se chtěl stát boxerem těžké váhy.

- Byl šéfem drogových dealerů v newyorské čtvrti.

- Od atentátu na ulici nevyjde bez neprůstřelné vesty a pistole.

- Kulku, která mu zasáhla tvář, nosí u sebe jako talisman.

- Na vlastní kůži si vyzkoušel, co to znamená "sedět" ve vězení. Ma rád Eminema a Dr. Dre, zato nemůže vystát Ja Rulea.

ZAJÍMAVOST: 

- 50centrozšiřuje své mocné impérium a přichází na trh s naprostou novinkou- hodinkami, ktéré zárove  fungují jako přehrávač MP3, do něhož se vejde několik hodin hudby.

- Stal se členem skupiny G UNIT. 

G-Unit je crew, která produkuje hudbu, jejímž primárním žánrem je Gangsta Rap. Skupina má vlastní nahrávací label a oděvní značku. Hlavními představiteli G-Unit jsou: 50 Cent (šéf crew), Tony Yayo, Lloyd Banks, Young Buck, Olivia a Spider Loc.
 
Založení: rok 2002 (okolo dubna)
 
Hlavní představitelé:
50 Cent (šéf crew), Tony Yayo, Lloyd Banks, Young Buck, Olivia a Spider Loc
 
Manažer crew:
Sha Money XL
 
Ostatní členové:
Prov, Bang Em Surf, Ice, Bolo
 
Bývalý členové:

The Game (vyhozen pro neloajalitu k celé crew, dále kvůli trvalým neshodám)

ZKRÁCENO:   :-)

Vlastním jménem Curtis Jackson, narozen 6. července roku 1976. Jeho matka Sabrina Jackson ho porodila ve svých 15 letech života. Sama dealovala drogy. Jeho otec je neznámý. Jisté je jen to, že zemřel ješté předtím, než se jeho syn narodil. Curtis se vydal po stopách své matky, každopádně na to měl prostředí, ve kterém vyrůstal, akorát stvořené. Čtvrť Jamaica Queens (USA, New York), přezdívaná ,,čtvrtí drog'', což mluví samo za sebe. Když bylo Curtisovi 8 let (1984), jeho matka byla v souvislosti se svoji drogovou činností zavražděna (bylo jí 22 let). K výchově si ho vzali prarodiče, kteří též bydleli ve čtvrti Queens (161. ulice v Jamaica Queens). V 12 letech se začal živit jako drogový dealer a boxer. Po dokončení docházky základní školy začal absolovovat střední školu Andrew Jackson High School (dnes Campus Magnet High School). Ale kvůli svému byznysu školní docházku nenaplňoval tak, jak by měl. Ze školy byl vyloučen právě kvůli svému drogovému byznysu a docházce. Nadále se věnoval své činnosti, což ho zavedlo do rozporu se zákonem. Občas kvůli tomu byl na krátším pobytě ve vězení. V devadesátých letech byl téměř bez majetku. Aby si zíkal alepsoň nějáký majetek, chodil na newyorskou Avenue (dnes Guy R. Brewer blvd.) prodávat svoje texty. Jeho drogová činnost stále přetrvávala. Již 50 Cent, pod tímto pseudonymem byl znám v ulicích New Yorku. Toto jméno získal po známém drogovém dealerovi Kelvin ,,50 Cent'' Martin, který v 80. letech vydíral a terorizoval v crack-kokainové vojně podsvětí Brooklynu.

 
V roce 1996 se seznámil v též čtvrti bydlícím Jam Masterem Jayem z labelu Run D.M.C. Tento rapový velikán dal 50 Centovi kazety s beatama, ať 50 Cent předevede co umí! Jam Master Jay si 50 Centa oblíbil a rozhodl se, že mu přiblíží rap. Stal se tak jeho prvním pomyslným mentorem. 50 Cent měl v počátku problémy, nerozuměl formátu textu, naučil se refrén a pak to ostatní. Jam Master Jay musel nastoupit k výkonu trestu. 50 Cent byl již dobře zaškolený.
 
V roce 1997 se 50 Centovi narodil syn, jmenující se Marquise. V té době byl také 50 Cent komerčně úspěšný v New York - based production, vedené Jay-Z a Nasem. Poté narazil na hitmakery Trackmasters, kterým se 50 Cent velice líbil. A v roce 1999 se seznámil s prezidentem Columbia Records. Právě toto vydavatelství bylo jeho první záštitou. Za dva týdny nahrál ve studiu Upstate v New Yorku 36 písní. První úspěšný singl Your Life's On the Line, následovaje ho Thug Love s Destiny's Child, po něm singl, jímž se prosadil ,,How To Rob,'' na němž spolupracoval Maddrapper. Všechny singly měly být uspořádány na album s názvem Power of the Dollar. 24. května roku 2000, krátce před vydáním alba Power of the Dollar, se jakýsi nájemný vrah pokusil zavraždit 50 Centa před domem jeho prarodičů.. 50 byl devětkrát postřelen z pistole o ráži 9 mm. Byl střelen do brady, ruky, hrudi a noh. Přežil jen o vlásek! Třináct dní ležel v nemocnici. Dalších pár měsíců se uzdravoval, načež ho vydavatelství Columbia Records vyhodilo, jakožto nevhodného (kvůli incidentu). Album Power of the Dollar stáhli z prodeje pár dní po vydání.
 
50 se vrátil do rapových hlubin, v roce 2002 založil crew G-Unit, zpracovaný podle Sha Money XL, v němž byli Lloyd Banks a Tony Yayo. Začali vydávat bez zázemí vydavatelství, přičemž nahráli 30 skladeb na mixtapy. Tento krok nabyl jejich reputaci v newyorských ulicích. 50 Cent s G-Unit rapovali na populární beaty (Raphael Saadiq - Be Here, Wu-Tang Clan - Ya'll Been Warned'). Též se vysmívali populárním raperům, jmenovitě Ja Rule, který začal být jejich rivalem. 21. 5. 2002 vydali narychlo připravený mixtape Guess Who's Back.
 
50 Cent neustále vydával, o čemž svédčí mixtape 50 Cent is the Future, který byl vydán 1. 6. 2002. Mixtap materiálně podpořil Jay-Z a Raphael Saadiq. Krátce po vydání tohoto alba rapová megastar Eminem řekl v rádiu o svých sympatiích k 50 Centovi. Eminem si Centa oblíbil okamžité po tom, co se mu na stůl dostal mixtape 50 Cent is the Future. Eminem natolik naléhal, aby 50 Cent vstoupil do jeho vydavatelství, že 50 Centovi nabídl milión dollarů za podepsaní smlouvy. 50 Cent smlouvu, dělající z něj hvězdu nejvyššího formátu, podepsal! Samozřejmě do Eminemovi akce se zapojil i Dr. Dre. Smlouva byla podepsána zhruba v polovině roku 2002. 50 Cent nezahálel a zatímco Dr. Dre s Eminemem připravovali jeho hvězdné album, on sám vydal nahrávku s převzatými beaty a pouze s jedninou novou skladbou Wanksta (první verze). 50 Cent se objevil na soundtracku k Eminemově autobiografickém snímku 8 Mile, kde vystupuje v písních Places To Go, Wanksta (singl, druhá verze) a Rap Game (singl s D12, Obiem Tricem a Eminemem).
 
Koncem roku 2002 přípravy vrcholí. Posledním krokem bylo natočit klip k supersinglu In Da Club, proráží začátkem roku 2003 albu cestu. Album vychází hned po singlu (6. 2. 2003) a trhá žebříčky prodejnosti. Celkově se alba prodalo 10 miliónu kusů. Další singl z alba je 21 Questions, jenž se též velmi dobře prodává. 50 Cent je na vrcholu slávy! Potom vychází singl Many Men, vyprávějící o incidentu z roku 2000, následuje P.I.M.P. společně s G-Unit a Snoop Doggem. A éru alba uzavírá singl If I Can't.
 
50 Cent a G-Unit jsou velmi dobře prodávaným zbožím. 50 Cent ohlašuje album se svoji crew G-Unit na příští rok (2004). Ale naléhání fanoušků je donutí album vydat nakonci roku 2003. Album nese název Beg For Mercy a velmi dobře prodává. První singl z něho je Stunt 101, následuje ho Poppin' Them Thags, nesoucí se v gangsterském stylu a nakonec Wanna Get to Know You. Spolek G-Unit se rozjíždí; jednotlivý členové připravují sólo alba a G-Unit uzavřela smlouvu se společností Reebok na výrobu oblečení a bot značky G-Unit. V roce 2004 pomáhá Fiffy svým kolegům na sólových albech. Připravuje Lloyda Bankse a The Gamea. S The Gamem vychází na podzim 2004 singl How We Do, jenž se umísťuje na prvních příčkách v hitprádách. 50 Cent zapříčinil to, že je z The Gamea superhvězda, zásluhu na tom má jeho výpomoc na The Documentary.
 
Během podzimu 2004 také natáčí své album, které by rád vydal nakonci roku. Bohužel tento krok se neshoduje s marketingovým plánem vydavatelství. Fiddy musí vydavatelství přinutití tím, že vydá singl Disco Inferno, singl má úspěch. Album má vyjít 8. 3.2005. 50 předsílá singl s první dámou G-Unit, r'n'b zpěvačkou, Olivií. Singl nese název Candy Shop a má jak obrovskou medializaci, tak obrovskou prodejnost. Album The Massacre bylo vypuštěno na trh o 4 dny dříve kvůli internetovým pirátům, získává hned v prvních dnech masovou prodejnost. Náhle na to vychází singl Hate It Love It (feat. The Game). Po týdnu, co Hate It or Love It nabírá úspěchu, 50 Cent vyhazuje The Gamea z crewu G-Unit, The Game mu byl neloajalní. 50 Centovi vychází singl Just A lil' Bit a jak už to bývá, má masivní prodejnost. Po usmíření a znovu znepřátelení s The Gamem doprovází měsíc červen konflikty. The Game dissuje celé G-Unit svym trackem 300 Bars and Runnin'. 50 Cent v té době natáčí svůj autobiografický snímek Get Rich Or Die Tryin' a v červenci objíždí USA s turné Anger Managment 3, jemuž dominuje s Eminemem a Lil Jonem.